Media

Latest News

Aug 28, 2007 Press Release

Washington, Aug 28, 2007 -
Congressman Dana Rohrabacher (R-CA) sent a letter to House leadership requesting floor action on H. Res. 201, introduced by Mr. Rohrabacher before recess. The resolution suggests a referendum should be held in Iraq in order to ascertain the support of the Iraqi people for the United States’ continued troop presence there.

Issues:
Aug 15, 2007 Other

Washington, Aug 15, 2007 - In August 2007, Rep. Rohrabacher introduced House Resolution 610 expressing the sense of Congress,


Issues:
Aug 8, 2007 Press Release

Washington, Aug 8, 2007 - Congressman Dana Rohrabacher (R-CA) introduced House Resolution 610 expressing the sense of Congress “to take immediate steps to boycott the2008 Summer Olympic Games in Beijing, unless the Chinese regime stops engaging in and supporting serious human rights abuses against its citizens and those in the Sudan, Burma and North Korea.”

Issues:
Aug 3, 2007 Press Release

Washington, Aug 3, 2007 -

Rep. Dana Rohrabacher (R-CA) introduced House Resolution 610 expressing the sense of Congress "to take immediate steps to boycott the2008 Summer Olympic Games in Beijing, unless the Chinese regime stops engaging in and supporting serious human rights abuses against its citizens and those in the Sudan, Burma and North Korea."

Issues:
Aug 3, 2007 Other

Washington, Aug 3, 2007 -
Congressman Dana Rohrabacher (R-CA) released the following statement today in response to last night’s vote on a measure that would have added language to the FY 2008 Agriculture spending bill to prohibit illegal immigrants from receiving taxpayer-funded Federal benefits:

Issues:
Jul 26, 2007 Articles

Washington, Jul 26, 2007 -
The House on Wednesday approved a move by conservative Republicans to try to set free two Border Patrol agents convicted of shooting a Mexican drug dealer.

Jul 26, 2007 Other

Washington, Jul 26, 2007 -


Subcommittee on International Organizations,
Human Rights, and Oversight

Bill Delahunt (D-MA), Chairman

 

Jul 17, 2007 Other

Washington, Jul 17, 2007 -


STATEMENT OF
REPRESENTATIVE DANA ROHRABACHER (CA-46)
MEMBER OF THE U.S. CONGRESS
BEFORE THE
COMMITTEE ON THE JUDICIARY OF THE UNITED STATES SENATE
CONCERNING “A HEARING TO EXAMINE THE
PROSECUTION OF IGNACIO RAMOS AND JOSE COMPEAN”
7-17-07

 

Jul 10, 2007 Floor Speeches

 

Washington, Jul 10, 2007 -

STEAL AMERICAN TECHNOLOGIES ACT, THE SEQUEL
(House of Representatives - July 10, 2007)

 

The SPEAKER pro tempore (Mr. Wilson of Ohio). Under the Speaker's announced policy of January 18, 2007, the gentleman from California (Mr. Rohrabacher) is recognized for 60 minutes.

Pages