Press Releases

Home / Media Center / Press Releases
Jul 25, 2005 News

Washington, Jul 25, 2005 - Rep. Dana Rohrabacher recently signed on as an original co-sponsor of H.R. 3095, The New Illegal Deduction Elimination Act (New IDEA). The bill would make wages and benefits paid to illegal aliens nondeductible for federal tax purposes.

Jul 20, 2005 News

Washington, Jul 20, 2005 - Today Representative Rohrabacher was pleased to announce the inclusion of $20 million for a Huntington Beach water infrastructure project in the Water Resources Development Act which passed the House of Representatives on July 14, 2005.

Jul 20, 2005 News

Washington, Jul 20, 2005 - The House of Representatives today adopted an amendment to the Foreign Relations Authorization Act introduced by Congressman Dana Rohrabacher (R-CA) that expresses the sense of Congress that the detention facility at Guantanamo Bay, Cuba should remain open.

Jun 20, 2005 News

Washington, Jun 20, 2005 - Today Representative Rohrabacher (R-Huntington Beach) was pleased to announce the inclusion of his request for a local high-tech crime lab in the FY2006 Science, State, Justice, Commerce and Related Agencies Appropriations Bill that passed the House.

May 17, 2005 News

Washington, May 17, 2005 - Today Representative Rohrabacher was pleased to announce the Science Committee’s passage of the George E. Brown, Jr. Near-Earth Object Survey Act (H.R.

Issues:
May 11, 2005 News

Washington, May 11, 2005 - Yesterday Congressman Rohrabacher’s bill, H.R. 1023 Charles “Pete” Conrad Astronomy Awards Act, passed the House of Representatives under suspension of the rules.

Issues:
May 5, 2005 News

Washington, May 5, 2005 - This week Representative Rohrabacher (R-CA) introduced legislation that would amend the Bankruptcy Abuse Prevention and Consumer Protection Act of 2005, signed into law by President Bush, to protect the credit of military personnel for two years after their active duty service.

Feb 10, 2005 News

Washington, Feb 10, 2005 - Today Representative Rohrabacher, an original co-sponsor, voted in favor of H.R. 418, The Real ID Act of 2005.

Jan 27, 2005 News

Washington, Jan 27, 2005 - ((Washington, D.C.) Rep. Dana Rohrabacher (R-CA) thanked House International Relations Committee Chairman Henry Hyde for nominating him today to be Chairman of the Committee’s newly formed Subcommittee on Oversight and Investigations. The new subcommittee will have a wide range of jurisdiction over United States international activities.

Jan 24, 2005 News

Washington, Jan 24, 2005 - “January 30th will be a historic day for the Middle East and the world. The Iraqi people will take the next step toward a free and democratic society as they place their votes for a transitional Iraqi government. Make no mistake, this election marks a break with the past and the beginning of a brighter future - it is the turning point.